Kl. Gastroenterologii z Oddziałem Hepatologii

Kierujący Kliniką: dr hab. n. med. Andrzej Białek

Pielęgniarka Koordynująca: mgr Agata Przewięźlikowska

Działalność diagnostyczno-terapeutyczna:

Oferta świadczeń udzielanych przez Klinikę Gastroenterologii wraz z jej integralnymi składnikami, jakimi są: Centrum Diagnostyki Chorób Przewodu Pokarmowego i Przykliniczna Poradnia Specjalistyczna.

I. Procedury unikalne w skali kraju:
  • Endoskopowe leczenie wcześnie rozpoznawanych nowotworów przewodu pokarmowego w tym raków, guzów neuroendokrynnych oraz zmian podśluzówkowych, z zastosowaniem dyssekcji podśluzówkowej (najnowsza, optymalna metoda),
  • Endoskopowe leczenie uchyłka Zenkera,
  • Pod kontrolą echoendoskopii endoskopowy drenaż dróg żółciowych i trzustkowych przy braku dostępu od strony brodawki Vatera – endoskopowy drenaż trzustki.
II. Procedury unikalne w skali regionu:
  • Poszerzanie przełyku w jego zwężeniach łagodnych i nowotworowych (w współpracy z Zakładem Radiologii) łącznie z zakładaniem protez.
  • Endoskopowe zakładanie stomii odżywczych do żołądka (chorzy neurochirurgiczni i neurologiczni).
  • Endoskopowe leczenie otyłości - zakładanie balona BIB.
  • Przezustna endoskopowa miotomia przełyku w leczeniu achalazji.
  • Cholangioskopia endoskopowa.
III. Procedury wykonywane na bardzo wysokim poziomie w nielicznych ośrodkach w Polsce:

(kadra z dużym doświadczeniem, wyszkolona w najlepszych ośrodkach w Kraju w Europie, nowoczesny i bezpieczny sprzęt).

• Diagnostyka i leczenie schorzeń przewodu pokarmowego przy użyciu echoendoskopii.
    Metoda z wyboru w:

1. diagnostyce przewodowej kamicy żółciowej
    2. wczesnym wykrywaniu raka trzustki
    3. diagnostyce guzów neuroendokrynnych trzustki
    4. ocenie stopnia zaawansowania nowotworów przewodu pokarmowego przed wyborem optymalnego leczenia w tym leczenia endoskopowego
    5. diagnostyce zmian podśluzówkowych i grubych fałdów
    6. drenażu torbieli trzustki
    7. pobieranie materiału cytologicznego z miejsc niedostępnych w klasycznej ultrasonografii (trzustka, węzły chłonne, wątroba)

• Zabiegowa cholangio-pankreatografia wsteczna – sfinkterotomia, usuwanie złogów z dróg żółciowych i trzustkowych, zakładanie protez.
  • Endoskopowe usuwanie polipów (w tym duże, trudne, dywanowe) - metodą endoskopowej resekcji śluzówkowej EMR.
  • Endoskopowe hamowanie krwawień z przewodu pokarmowego w tym opaskowanie żylaków przełyku.
  • Diagnostyczne badania endoskopowe (panendoskopia g.o.p.p., rektosigmoidoskopia, kolonoskopia)
  • Ultrasonografie jamy brzusznej z  kolorowym Dopplerem i wykonywanie biopsji aspiracyjnej – cienkoigłowej.
IV. Tzw. trudne hospitalizacje:
  • Chorzy z ciężkimi postaciami ostrego zapalenia trzustki.
  • Chorzy z ciężkimi rzutami zapalnych chorób jelit (colitis ulcerosa, choroba Crohna, zapalenie jelit po antybiotykach).
  • Chorzy z bólami brzucha o niejasnej przyczynie.
  • Chorzy z niewyjaśnionymi krwawieniami z przewodu pokarmowego.
  • Chorzy ze zmianami ogniskowymi w trzustce i wątrobie.