Kl. Chorób Wewnętrznych, Reumatologii, Diabetologii, Geriatrii i Immunologii Klinicznej z Oddziałem Gastroenterologii

Kierujący Kliniką: prof. dr hab. n. med. Marek Brzosko

p.o. Pielęgniarka Oddziałowa: mgr Justyna Jatczak-Kot

Działalność naukowa i usługowa Kliniki koncentruje się na diagnostyce i leczeniu chorób układowych tkanki łącznej, w tym:

• zapalnych schorzeń układu ruchu (reumatoidalne zapalenie stawów, seronegatywne spondyloartropatie zapalne, głównie zesztywniające zapalenie stawów kręgosłupa), mamy własne doświadczenia w leczeniu reumatoidalnego zapalenia stawów z zastosowaniem czynników biologicznych (Remicade),
  • kolagenoz (toczeń rumieniowaty układowy, sklerodermia, pierwotny i wtórny zespół antyfosfolipidowy, ziarniniak Wegenera i inne postacie zapaleń naczyń, zapalenie skórno i wielomięśniowe, pierwotny i wtórny zespół Sjögrena)

Ponieważ Klinika dysponuje własnym, dobrze wyposażonym laboratorium o profilu immunologicznym posiadamy możliwości szerokiej diagnostyki serologicznej. Wykonujemy badania metodą ELISA, immunofluorescencji pośredniej, Westernblott.

Współpraca z innymi Klinikami i zakładami diagnostycznymi SPSK Nr1 umożliwia nowoczesną, kompleksową diagnostykę powikłań narządowych występujących w przebiegu schorzeń układowych tkanki łącznej takich jak: powikłania neurologiczne (głownie w przebiegu tocznia układowego, pierwotnego i wtórnego zespołu antyfosfolipidowego), zmiany w układzie oddechowym z uwzględnieniem zmian śródmiąższowych w płucach, ale również nadciśnienia płucnego (zwłaszcza w przebiegu sklerodermii).

We współpracy z Kliniką Medycyny Matczyno-Płodowej wypracowaliśmy własny model prowadzenia ciąż u pacjentek z chorobami układowymi tkanki łącznej.
Posiadamy możliwości badania płynu stawowego, z oceną cytologii i badaniem w świetle spolaryzowanym na obecność kryształów.

W zakresie zainteresowań Kliniki leży również diagnostyka i leczenie osteoporozy w przebiegu schorzeń reumatycznych.

Pacjenci wymagający kontroli specjalistycznej po wypisie z Kliniki pozostają pod kontrolą Przyklinicznej Poradni Reumatologicznej.