Kl. Ortopedii, Traumatologii i Onkologii Narządu Ruchu

Kierujący Kliniką: prof. dr hab. n. med. Andrzej Bohatyrewicz

Pielęgniarka Oddziałowa: dr n. o zdr. Alina Jurewicz

Klinika Ortopedii, Traumatologii i Onkologii Narządu Ruchu PUM bardzo profesjonalnie leczy wszystkie choroby narządu ruchu (rozwojowe, zapalne, zwyrodnieniowe, nowotworowe i urazy) stanowiąc najwyższy ośrodek referencyjny leczenia takich schorzeń na Pomorzu Zachodnim. w przypadku niektórych schorzeń jest wiodącym ośrodkiem w Polsce co prowadzi do przyjeżdżania do nas pacjentów z innych województw. Dotyczy to w szczególności leczenia nowotworów narządu ruchu wymagających zastosowania endoprotez poresekcyjnych i rozległych rekonstrukcji biologicznych oraz skostnień okołostawowych, wymagających radioterapii okołooperacyjnej. Klinika Ortopedii jako jedyna w Polsce bierze udział w pozyskiwaniu szczególnie wartościowych przeszczepów allogennych od dawców wielonarządowych, dzięki współpracy z Kliniką Anestezjologii, zainicjowanej przez jej kierownika prof. Romualda Bohatyrewicza.

Stałym dążeniem zespołu Kliniki Ortopedii jest wprowadzanie nowych i doskonalenie istniejących sposobów leczenia chorób i urazów narządu ruchu, w tym na przykład w zakresie alloplastyk dużych stawów. Opracowanie i zastosowanie zasad tak zwanej „szybkiej ścieżki” (fast track) w leczeniu operacyjnym zwyrodnień stawu biodrowego doprowadziło już dziś do możliwości kończenia leczenia szpitalnego po zabiegu endoprotezoplastyki stawu biodrowego po upływie 24-48 godzin od operacji.

Klinika posiada szczególnie wartościowy i unikalny dorobek naukowy, który był w okresie ostatnich lat prezentowany na wielu zagranicznych (między innymi w Stanach Zjednoczonych, Chinach, Niemczech, Szwecji, Szwajcarii, Belgii, Portugalii, Rosji i Czechach) i polskich zjazdach naukowych. Profesor Andrzej Bohatyrewicz należy do grupy egzaminatorów z ortopedii i traumatologii przeprowadzających te egzaminy w języku angielskim pod auspicjami Międzynarodowego Towarzystwa Chirurgii Urazowej i Ortopedycznej (SICOT). Pracownicy Kliniki zorganizowali w ostatnich latach na terenie województwa zachodniopomorskiego kilka dużych zjazdów naukowych o zasięgu międzynarodowym, z udziałem wybitnych specjalistów w wybranych dziedzinach. Organizują kursy specjalizacyjne (dr med. Daniel Kotrych i dr med. Michał Kędzierski) i sami są również bardzo często zapraszanymi wykładowcami na kursy organizowane w innych ośrodkach.

Uznanie dla osiągnięć naukowych, organizacyjnych i zawodowych pracowników Kliniki Ortopedii i Traumatologii PUM wyraziło się w ostatnich 2 latach przez wybranie ich do zarządów towarzystw naukowych i organizacji zawodowych o zasięgu światowym (prof. Andrzej Bohatyrewicz), krajowym (prof. Andrzej Bohatyrewicz, dr med. Łukasz Kołodziej, dr med. Daniel Kotrych) i regionalnym (dr med. Michał Kędzierski i dr n. o zdr. Alina Jurewicz).

Klinika Ortopedii i Traumatologii posiada bardzo duży kontrakt z NFZ na działalność leczniczą szpitalną i ambulatoryjną, stanowiący bardzo znaczącą pozycję w całym budżecie Samodzielnego Publicznego Szpitala Klinicznego Nr1 Pomorskiego Uniwersytetu Medycznego. Pracownicy Kliniki traktują to z jednej strony jako uznanie dla swojej pracy, a z drugiej jako zobowiązanie do stałych i efektywnych starań o odpowiednio korzystny wynik finansowy dla macierzystego Szpitala.