Oddz. Kliniczny Chirurgii Szczękowo-Twarzowej

Kierujący Oddziałem: dr n. med. Robert Kowalczyk

Pielęgniarka Oddziałowa: mgr Anna Franek

Struktura organizacyjna Kliniki:

• Oddział Kliniczny Chirurgii Szczękowo-Twarzowej (20 łóżek)
  • Poradnia Chirurgii Szczękowo-Twarzowej

Oddział Kliniczny Chirurgii Szczękowo-Twarzowej świadczy kompleksowe usługi z zakresu Chirurgii Głowy i Szyi. Połączenie leczenia szpitalnego z ambulatoryjnym umożliwia sprawną kontynuację procesu leczniczego przez zorganizowany i wyszkolony zespół lekarski z wykorzystaniem najnowszego sprzętu diagnostycznego i terapeutycznego. Oddział zapewnia całodobową opiekę lekarską realizując umowę na udzielanie świadczeń zdrowotnych.

Działalność medyczno-usługowa:

• Leczenie nowotworów złosliwych i łagodnych głowy i szyi

Leczenie nowotworów tkanek miękkich jamy ustnej (język, dno jamy ustnej, błona śluzowa policzka i podniebienia miękkiego, warga), tkanek twardych jamy ustnej (żuchwa, szczęka), zatok obocznych nosa, oczodołów, gruczołów ślinowych, skóry głowy i szyi.

Zaawansowane, kompleksowe leczenie nowotworów głowy i szyi z jednoczasową rekonstrukcją odległymi, mikrozespolonymi płatami z wykorzystaniem indywidualnych modeli 3D oraz spersonalizowanych matryc śródoperacyjnych.

Rehabilitacja pooperacyjna aktu połykania.

Leczenie zgodne z najnowszymi standardami onkologicznymi i wytycznymi Systemu Diagnostyki i Leczenia Onkologicznego (DiLO).

• Leczenie wad rozwojowych

Leczenie wad rozwojowych kości twarzoczaszki – chirurgicznie wspomagana ekspansja szczęki z wykorzystaniem dystraktorów podniebiennych, chirurgia ortognatyczna z wykorzystaniem indywidualnych szyn śródoperacyjnych, biomateriałów i przeszczepów własnych, leczenie asymetrii z wykorzystaniem indywidualnych implantów wykonanych na bazie modeli 3D, rekonstrukcja stawów skroniowo-żuchwowych, leczenie operacyjne torbieli rozwojowych szczęk.

Leczenie wad rozwojowych tkanek miękkich – leczenie operacyjne torbieli rozwojowych szyi.

• Leczenie urazów części twarzowej czaszki

Leczenie złożonych urazów twarzowo-szczękowych w oparciu o najnowszą diagnostykę i wytyczne AO/AOCMF.

Leczenie interdyscyplinarne w ramach Centrum Leczenia Urazów Wielonarządowych wraz z lekarzami innych specjalizacji.

Zaopatrywanie złamań żuchwy z dostępów wewnątrzustnych z wykorzystaniem trokara.

Rekonstrukcja złamań oczodołów z wykorzystaniem plastycznych siatek tytanowych, polipropylenowych oraz przeszczepów własnych.

• Leczenie stanów przednowotworowych

Usuwanie znamion barwnikowych, zmian rozrostowych skóry i błon śluzowych, zmian lichenoidalnych i erytroplastycznych jamy ustnej.

Zabiegi są realizowane w ramach „chirurgii jednego dnia”.

• Leczenie schorzeń zębopochodnych

Leczenie rozległych, zębopochodnych torbieli szczęk, chorób zatok szczękowych, ropni i ropowic okolicy głowy i szyi.

• Leczenie obwodowych zaburzeń nerwów czaszkowych

Leczenie operacyjne neuralgii nerwu trójdzielnego, plastyka tkanek miękkich przy porażeniu nerwu twarzowego.

• Rehabilitacja pooperacyjna z udziałem wykwalifikowanego personelu i sprzętu fizjoterapeutycznego
  • reedukacja połykania u chorych po wycięciu nowotworów jamy ustnej: ocena możliwości doustnego odżywiania bez zagrożenia aspiracją, określenia konsystencji pokarmu, wielkości kęsa pokarmowego, bezpiecznej pozycji przy jedzeniu, ćwiczenia mięśniowe usprawniające mięśnie biorące udział w akcie połykania
  • reedukacja mowy: ocena zrozumiałości mowy, określenie możliwości poprawy artykulacji mowy, ćwiczenia mięśniowe, usprawniające mięśnie biorące udział w artykulacji mowy.

Działalność naukowo-dydaktyczna:

• Prowadzenie stażu specjalizacyjnego z zakresu Chirurgii Szczękowo-Twarzowej.
  • Prowadzenie staży cząstkowych dla lekarzy w trakcie szkolenia specjalizacyjnego z innych dziedzin lekarskich i stomatologicznych
  • Zajęcia dydaktyczne dla IV i V roku Wydziału Lekarsko-Stomatologicznego z zakresu Chirurgii Szczękowo-Twarzowej
  • Zajęcia dydaktyczne dla VI roku Wydziału Lekarskiego z zakresu Chirurgii Szczękowo-Twarzowej

Poradnia chirurgii szczękowo-twarzowej