Kl. Ortopedii Dziecięcej i Onkologii Narządu Ruchu

Kierujący Kliniką: dr n. med. Sławomir Zacha

Pielęgniarka oddziałowa: mgr Jolanta Ratajczyk

Klinika Ortopedii Dziecięcej i Onkologii Narządu Ruchu jest jedyną tego typu placówką w województwie zachodniopomorskim zajmującą się kompleksowym leczeniem pacjentów w wieku rozwojowym ze schorzeniami ortopedycznymi i skutkami urazów narządu ruchu.  Szpital ma możliwość pełnej diagnostyki tych schorzeń. w Klinice Ortopedii Dziecięcej i Onkologii Narządu Ruchu wykonuje się wszystkie dostępne procedury operacyjne mające zastosowanie w schorzeniach ortopedycznych i urazowych u dzieci. w ciągu roku leczonych jest około 2000 pacjentów.

Biorąc pod uwagę leczenie operacyjne, dotyczy ono szczególnie:

• kompleksowego leczenia operacyjnego łagodnych i złośliwych guzów narządu ruchu (w tym spersonalizowanych protez poresekcyjnych i implantów 3D),
  • wad wrodzonych i nabytych narządu ruchu (stopy końsko-szpotawe, płasko-koślawe, dysplazja stawów biodrowych),
  • rekonstrukcji stawów po przebytych procesach zapalnych,
  • nierówności kończyn,
  • zniekształceń klatki piersiowej, a w szczególności jej lejkowatej i kurzej deformacji – (w naszej Klinice po raz pierwszy w Polsce zastosowano krioanalgezję, czyli mrożenie nerwów międzyżebrowych, dzięki której zmniejsza się pooperacyjne dolegliwości bólowe dziecka i znacznie skraca się pobyt pacjenta w szpitalu),
  • jałowych martwic (Ch.Perthesa),
  • skrzywień kręgosłupa (skoliozy) - metodą trójpłaszczyznowej korekcji z dostępu przedniego i tylnego – w naszej Klinice stosuje się wszystkie dostępne metody leczenia operacyjnego – w tym VBT (tzw. „sznurowanie kręgosłupa”) oraz pręty rosnące w skoliozach wczesnodziecięcych,
  • przykurczów i zaburzeń zborności stawów w niedowładach spastycznych i wiotkich,
  • zaburzeń osi kończyn po urazach,
  • młodzieńczego złuszczenia głowy kości udowej,
  • uszkodzonych struktur stawów kolanowych i ramiennych metodą artroskopową łącznie z rekonstrukcją i przeszczepianiem więzadeł,
  • przykurczów stawów i skrzywień kręgosłupa u dzieci w przebiegu schorzeń neuromięśniowych.

Zespół terapeutyczny pracujący w Klinice zapewnia najwyższą jakość opieki i leczenia dziecka hospitalizowanego, przygotowuje go jak najlepiej do zabiegu operacyjnego, zarówno w trybie planowym, jak  i ostrym. Zespół ten składa się z  lekarzy specjalistów w zakresie ortopedii i anestezjologii, rezydentów szkolących się w zakresie tych specjalności, magistra rehabilitacji ruchowej, wykwalifikowanych pielęgniarek i psychologa.

Interdyscyplinarna opieka i zindywidualizowane podejście do pacjenta, które jest realizowane w naszej placówce, zapewnia bezpieczeństwo i terapię zgodną z najnowszymi standardami wiedzy medycznej.

Na potrzeby  pacjentów naszej Kliniki i ich rodzin stworzono bezpłatną aplikację „BackOnFeet”, która ma na celu wyjaśnienie ogólnych zasad postępowania  i przeprowadzania operacji, znieczulenia i rehabilitacji u dzieci poddawanych planowym zabiegom. Zawiera ona pakiet informacji dla pacjentów i opiekunów w formie opisu przebiegu całego procesu leczniczego oraz filmy instruktażowe zawierające ćwiczenia przygotowujące do rehabilitacji pooperacyjnej. Dzięki aplikacji pacjent wraz z rodziną posiadają niezbędną wiedzę na temat schorzenia i procesu leczenia przed przyjęciem do szpitala, co znacznie wpływa na jakość pobytu w Klinice.