Kl. Anestezjologii i Intensywnej Terapii z Centrum Leczenia Urazów Wielonarządowych

Lekarz Kierujący Kliniką: dr n. med. Konrad Jarosz

Zastępca Lekarza Kierującego Kliniką: dr n. med. Małgorzata Skwierawska

Osoby zarządzające zespołem pielęgniarsko/ratowniczym:

mgr Halina Łaniewska-Leleń

mgr Izabela Zawendowska

mgr Julita Łohunko

W Klinice Anestezjologii i Intensywnej Terapii z Centrum Leczenia Urazów Wielonarządowych zajmujemy się pacjentami w trudnym okresie okołooperacyjnym oraz udzielamy pomocy chorym w stanie bezpośredniego zagrożenia życia, którzy wymagają wielokierunkowego i wielospecjalistycznego leczenia przy zastosowaniu inwazyjnych metod wspomagania funkcji życiowych oraz ciągłego nadzoru, co pozwala uchronić ich przed najpoważniejszymi konsekwencjami choroby.

W trakcie pobytu pacjenta w Szpitalu rolą anestezjologa wobec niego jest ocena stanu zdrowia i przygotowanie go do zabiegu, zadbanie o jego bezpieczeństwo w czasie operacji oraz zapewnienie skutecznego leczenia bólu w bezpośrednim okresie pooperacyjnym.

W zakresie intensywnej terapii, w 24 stanowiskowym Oddziale zapewniamy możliwość leczenia ciężko chorych pacjentów, w tym z krytycznymi obrażeniami ciała, wymagających zastosowania zaawansowanych technik podtrzymywania funkcji życiowych. Współpracujemy ściśle z jednostkami naszego Szpitala, dążąc do udzielenia pełnej, definitywnej i wielospecjalistycznej pomocy w celu poprawienia wyników leczenia, zmniejszając liczbę powikłań i skracając czas pobytu pacjenta w Szpitalu. W postępowaniu terapeutycznym kierujemy się nowoczesną, opartą na faktach wiedzą medyczną oraz stosujemy wszystkie powszechnie znane i dostępne techniki intensywnej terapii.

Poniżej przedstawiamy pełen zakres naszej działalności:

1. Przedoperacyjna ocena stanu zdrowia z określeniem stopnia ryzyka znieczulenia.
  2. Przygotowanie chorego do operacji i wybranej metody znieczulenia.
  3. Znieczulenie do zabiegu operacyjnego zarówno w ramach Centralnego Bloku Operacyjnego, jak również w środowisku poza nim obejmującym pracownie diagnostyczno-terapeutyczne innych jednostek Szpitala.
  4. Opieka okołooperacyjna i leczenie bólu pooperacyjnego.
  5. Leczenie bólu przewlekłego.
  6. Współudział w procedurach resuscytacyjnych w nagłych stanach zagrożenia życia na terenie Szpitala.
  7. Zakładanie i udział w opiece nad dostępami dożylnymi.
  8. Prowadzenie intensywnej terapii i diagnostyki u chorych w stanach bezpośredniego zagrożenia życia.
  9. Leczenie niewydolności wielonarządowej w tym niewydolności oddechowo-krążeniowej.
  10. Leczenie uogólnionych zakażeń wymagających intensywnego leczenia z zastosowaniem zaawansowanych technik i metod.
  11. Nieoperacyjne leczenie następstw urazów, w tym wielonarządowych w ramach jedynego w województwie Centrum Urazowego.
  12. Prowadzenie opieki poresuscytacyjnej.
  13. Współudział w leczeniu ciężko chorych we wszystkich jednostkach Szpitala w ramach konsultacji specjalistycznych.
  14. Współudział w żywieniu pozajelitowym chorych hospitalizowanych w Szpitalu.