Oddz. Kliniczny Chirurgii Dziecięcej, Onkologicznej, Urologii i Chirurgii Ręki

Kierujący Kliniką: dr n. med. Marek Rybkiewicz

Pielęgniarka Oddziałowa: mgr Beata Jarońska

Zespół Oddziału stanowią specjaliści z zakresu chirurgii dziecięcej, specjalista urologii dziecięcej oraz specjalista chirurgii onkologicznej. Dwóch członków zespołu posiada Europejską Specjalizacje z Chirurgii Ręki.

Poza Oddziałem i Blokiem Operacyjnym zespół zapewnia opiekę chirurgiczną dzieciom od urodzenia do 18 roku życia w:

• Szpitalnym Oddziale Ratunkowym dla Dzieci wraz z Centrum Urazowym dla Dzieci
  • Poradni Chirurgii Dziecięcej działającej od poniedziałku do piątku z następującymi dodatkowymi dedykowanymi dniami specjalistycznych porad:
  • poniedziałki - Poradnia Wrodzonych Wad Twarzy
  • wtorki - Poradnia Chirurgii Ręki dla Dzieci
  • wtorki - Poradnia Leczenia Naczyniaków Wczesnodziecięcych
  • piątki - Poradni Urologii Dziecięcej

Do powyższych Poradni obowiązuje skierowanie od lekarza POZ do Poradni Chirurgii Dziecięcej i wcześniejsza rejestracja.

Zabiegi planowe w Oddziale Klinicznym Chirurgii Dziecięcej , Onkologicznej, Urologii i Chirurgii Ręki SPSK1 odbywają się po kwalifikacji w Poradni Chirurgii Dziecięcej SPSK1  bądź po potwierdzeniu kwalifikacji przez zespół Oddziału.

Zakres działalności:

1. Pełny zakres chirurgii dziecięcej ogólnej (procedury planowe jak i "ostrodyżurowe" w zakresie klatki piersiowej, jamy brzusznej, powłok, chirurgii plastycznej).
  2. Chirurgia urazowa wieku dziecięcego w tym:
    • urazy narządu ruchu, w szczególności chirurgia ręki - pełen zakres leczenia rekonstrukcyjnego urazów kończyny górnej w tym replantacje;
    • urazy czaszkowo mózgowe, urazy wielonarządowe;
    • pierwotne i wtórne leczenie ubytków tkanek miękkich.
  3. Chirurgia noworodka:
    • wady wrodzone m.in: zarośnięcie przełyku, niedrożność dwunastnicy, niedrożności jelita cienkiego, zarośnięcie odbytu; wytrzewienie wrodzone; przepuklina pępowinowa; przepukliny przeponowe; choroba Hirschsprunga; smółkowe zapalenie otrzewnej;
    • inne choroby chirurgiczne wieku noworodkowego/niemowlęcego m.in. : rozedma płatowa płuc; torbielowatość płuc; wrodzone przerostowe zwężenie odźwiernika; zapalenie kości, przepukliny pachwinowe, wgłobienie; skręt jądra, guzy krzyżowo-ogonowe; perforacja przewodu pokarmowego; skręt jelit.
  4. Urologia dziecięca w tym:
    • wady układu moczowego: wodonercze, zastawki cewki tylnej, wodonercze, zdwojenia układu moczowego;
    • operacje rekonstrukcyjne w spodziectwie;
    • stany nagłe np. kamica moczowa;
    • cystoskopia diagnostyczna i lecznicza;
    • zabiegi laparoskopowe - pieloplastyka, usunięcie częściowe i całkowite nerki;
    • zabiegi diagnostyczne i lecznicze w zaburzeniach cielesno-płciowych;
    • badania urodynamiczne w tym: leczenie pęcherza neurogennego, diagnostyka i leczenie nietrzymania moczu i innych dysfunkcji dolnych dróg moczowych.
  5. Andrologia wieku dziecięcego:
    • wnętrostwo, niezstąpienie jądra; skręt jądra, skręt przydatków jądra / najądrza; zapalenie najądrza; żylaki powrózka nasiennego.
  6. Plastyczna chirurgia rekonstrukcyjna w tym:
    • operacje wad twarzy: rozszczepy wargi, rozszczepy podniebienia twardego i miękkiego, korekcja nosa; faryngoplastyka; zespół (sekwencja) Pierre Robin makrostomia, przeszczep kości w ubytki szczęki;
    • operacje plastyczne wad wrodzonych uszu: wyrośla przeduszne, zniekształcenia małżowin usznych.
  7. Chirurgia ręki dzieci
    • operacje wrodzonych wad kończyn: palcozrost, palce dodatkowe, deficyt promieniowy i kciuka;
    • leczenie etapowe złożonych wad z zastosowaniem dedykowanych dystraktorów (zespół Aperta, deficyt promieniowy - brak kości promieniowej);
    • policyzacja - rekonstrukcja kciuka i palca wskazującego;
    • pełen zakres chirurgii rekontrucycjnej pierwotnej i wtornej pourazowej;
    • Rekonstrukcje nerwów obwodowych z przeszczepami kablowyymi, plastyki płatami uszypułowanymi i wolnymi;
    • mikrochirugia w leczeniu urazów (replantacje) i wad wrodzonych.
  8. Chirurgia onkologiczna, w tym:
    • chirurgiczne procedury diagnostyczne, zakładanie portów naczyniowych;
    • operacje guzów litych: śródpiersia, nadnercza, nerek pęcherza, wątroby, tkanek miękkich, kości, jajnika, jądra, przestrzeni zaotrzewnowej, okolicy krzyżowo – ogonowej,
    • leczenie naczyniaków krwionośnych i limfatycznych oraz znamion barwnikowych.
  9. Operacje laparoskopowe, w tym:
    • kamica pęcherzyka żółciowego,
    • przepukliny pachwinowe,
    • żylaki powrózka nasiennego,
    • fundoplikacja, założenia gastrostomii
    • wyrostka robaczkowego, uchyłka Meckela,
    • diagnostyczne.

Rodzic/opiekun (1 osoba) może przebywać z dzieckiem w klinice. Dostępność do hotelu szpitalnego.