SOR dla Dzieci z Izbą Przyjęć Planowych

Kierownik SOR/IP - dr n. med. Grzegorz Wit Jagielski

Z-ca Lekarza Kierującego (obszar dziecięcy) - lek. med. Piotr Gazda

Koordynator SOR/IP dla Dzieci (cz. zachow.) - prof. dr hab. n. med. Jarosław Peregud-Pogorzelski

Koordynator SOR/IP dla Dzieci (cz. zabieg.) - lek. med. Piotr Gazda

Pielęgniarka Oddziałowa: mgr Izabela Niezabitowska

Szpitalny Oddział Ratunkowy (SOR) dla Dzieci jest oddziałem zabezpieczającym pacjentów w stanie nagłego, bezpośredniego zagrożenia życia i zdrowia i nie zastępuje podstawowej opieki zdrowotnej, poradni specjalistycznych oraz nie służy do szeroko pojętej diagnostyki.

Stan nagłego zagrożenia zdrowotnego polega na nagłym lub przewidywanym w krótkim czasie pojawieniu się objawów pogarszania zdrowia, którego bezpośrednim następstwem może być poważne uszkodzenie funkcji organizmu, uszkodzenie ciała lub utrata życia. Dlatego osoba w takim stanie wymaga podjęcia natychmiastowych medycznych czynności ratunkowych i leczenia.

SOR dla Dzieci udziela świadczeń zdrowotnych pacjentom w wieku poniżej 18 roku życia. w przypadku zachorowania dziecka, rodzice są zobowiązani zgłaszać się w godz. od 08:00 do 18:00 do lekarza  Podstawowej Opieki Zdrowotnej (POZ), a od godz. 18:00 do 08:00 oraz w dni wolne i świąteczne w punktach nocnej i świątecznej pomocy lekarskiej, których adresy zamieszczone są w każdej poradni POZ.

Szpitalny Oddział Ratunkowy posiada dwa trakty: część resuscytacyjno – zabiegową oraz część ambulatoryjną. w Oddziale znajdują się łóżka obserwacyjne z możliwością wstępnego leczenia pacjenta pediatrycznego, aż do wstępnej intensywnej terapii włącznie. Pracę lekarzy wspomaga doświadczony zespół pielęgniarek i ratowników medycznych. w ciągu dnia obsadę lekarską wzmacniają także lekarze rezydenci specjalizujący się w dziedzinie pediatrii.

Co robić gdy dziecko nagle zachoruje lub ma wypadek?

Większość dzieci z nagłym zachorowaniem takim jak: ból ucha, katar, kaszel, biegunka nie wymaga interwencji w Szpitalnym Oddziale Ratunkowym. Po poradę należy zwrócić się do lekarza POZ.

Do  Szpitalnego Oddziału Ratunkowego należy zgłosić się w sytuacji, gdy dziecko prezentuje jedną z dolegliwości, np.:

• ma trudności z oddychaniem,
  • jest apatyczne z utrudnionym kontaktem,
  • ma nagłe zaburzenia świadomości lub drgawki,
  • poważnie krwawi,
  • ma złamaną kończynę lub doznało innego poważnego urazu,
  • spożyło niebezpieczną substancję chemiczną lub przypadkowe leki.