Budowa Uniwersyteckiego Centrum Zabiegowego dla Dzieci

Ciag z EFRR poziom kolor

Informacja o finansowaniu:

Udzielenie dotacji z państwowego funduszu celowego - Fundusz Medyczny w ramach Subfunduszu infrastruktury strategicznej powołanego przez Ministra Zdrowia na dofinansowanie realizacji programu inwestycyjnego zgodnie z umową DOI/FM/SIS/6/88/1114/2023 zawartą w sierpniu 2023 r.

Nazwa zadania:

Budowa Uniwersyteckiego Centrum Zabiegowego dla Dzieci w Samodzielnym Publicznym Szpitalu Klinicznym Nr 1 im. prof. T. Sokołowskiego Pomorskiego Uniwersytetu Medycznego w Szczecinie.

Dofinansowanie/całkowita wartość zadania:

Całkowity koszt realizacji projektu wynosi 299 950 000,00 zł,

w tym wysokość dotacji 296 950 500,00 zł, środki własne 2 999 500,00 zł.

Opis zadania:

Celem głównym programu inwestycyjnego jest stworzenie miejsca i warunków do prowadzenia kompleksowej, interdyscyplinarnej opieki nad dziećmi m.in. z wadami wrodzonymi pod postacią wad rozszczepowych twarzy, wad kończyn, wad przewodu pokarmowego oraz schorzeń układu moczowo-płciowego, a także dla pacjentów z chorobami nowotworowymi oraz dzieci po wielomiejscowych urazach.

Pierwsze prace budowy nowego Centrum Zabiegowego dla Dzieci ruszą jeszcze w 2023 roku, a planowany okres zakończenia realizacji zadania przypadnie na 2027 r.

Nowoczesny budynek będzie składał się z 5 kondygnacji: : 4 kondygnacje nadziemne z podpiwniczeniem. Na dachu budynku zaplanowano wykonanie wyniesionego lądowiska dla helikopterów. Budynek będzie połączony z istniejącą bryłą budynku szpitala za pomocą łączników podziemnych i naziemnych.

Kondygnacja podziemna budynku jest zaplanowana pod funkcje magazynowe, techniczne, komunikacyjne, pomieszczenia szatni, pracownie RTG dla dzieci, Pracownie USG dla dzieci oraz pomieszczenia przystosowane do funkcjonowania rezonansu magnetycznego.

• Na parterze budynku zlokalizowane zostaną: Szpitalny Oddział Ratunkowy i Poradnie.
  • Na I piętrze budynku zlokalizowane zostaną: Bloki operacyjne i Oddział jednego dnia.
  • Na II piętrze budynku zlokalizowane zostaną: Oddział Chirurgii i Odział Intensywnej Terapii.
  • Na III piętrze budynku zlokalizowane zostaną: Oddział Ortopedii i sale konferencyjno- dydaktyczne.

W ramach inwestycji zmodernizowane zostaną również istniejące oddziały pediatryczne w dotychczasowej lokalizacji szpitala oraz zaplanowany jest zakup specjalistycznego sprzętu medycznego - rezonansu magnetycznego oraz wysokospecjalistycznej aparatury medycznej.

Nowo wybudowany obiekt będzie spełniał wszystkie obowiązujące przepisy i normy, będzie zapewniał dostęp dla osób o szczególnych potrzebach oraz będzie budynkiem energooszczędnym. Nowoczesny obiekt pozwoli na sprawne realizowanie wysokospecjalistycznych świadczeń medycznych dla dzieci. Będzie to jedyna w województwie jednostka, która zapewni kompleksowe leczenie pacjentów pediatrycznych urazowych przyjmowanych w trybie nagłym oraz pacjentów wymagających leczenia planowego w zakresach zabiegowych. Dzięki efektowi konsolidacji, kadra medyczna nie ulegnie rozproszeniu a wysokiej jakości sprzęt medyczny będzie wykorzystywany w pełni. Pozwoli to na uzyskanie wzrostu liczby udzielanych świadczeń, co ograniczy trudności w dostępie do nich poprzez skrócenie czasu oczekiwania na leczenie.

(Aktualizacja: 15.01.2024)