Kl. Chorób Wewnętrznych, Reumatologii, Diabetologii, Geriatrii i Immunologii Klinicznej z Oddziałem Gastroenterologii

Kierujący Kliniką: prof. dr hab. n. med. Marek Brzosko

Zastępca Kierującego Kliniką: dr n. med. Roman Bożyk

Pielęgniarka Oddziałowa: mgr Dorota Hermann

Zakres działalności:

Działalność usługowa i naukowa Kliniki koncentruje się na diagnostyce i leczeniu cukrzycy:
  • diagnostyka cukrzycy uwarunkowanej genetycznie
  • diagnostyka cukrzycy związanej z procesem autoimmunologicznym
  • diagnostyka cukrzycy w przebiegu innych schorzeń, w tym endokrynopatii, schorzeń trzustki, wątroby
  • kompleksowa diagnostyka i leczenie powikłań cukrzycowych, w tym retinopatii, nefropatii, neuropatii oraz powikłań miażdżycowych cukrzycy
  • diagnostyka hipoglikemii spowodowanych innymi schorzeniami
  • leczenie cukrzycy ze szczególnym uwzględnieniem intensywnej funkcjonalnej insulinoterapii i leczenia przy pomocy pomp insulinowych u chorych na cukrzycę typu 1
  • leczenie kwasicy cukrzycowej, ze szczególnym uwzględnieniem kwasicy ketonowej i hiperosmolarnej
  • prowadzenie cukrzycy ciążowej
  • intensywne leczenie kobiet z cukrzycą przedciążową, zwłaszcza typu 1, planujących ciążę oraz ciężarnych
  • kompleksowa edukacja chorych na cukrzycę prowadzona przez lekarzy, pielęgniarki edukatorki i dietetyczkę.

Klinika dysponuje możliwością ciągłego podskórnego monitorowania glikemii, wykonywania 24-godzinnego zapisu EKG metodą holterowską, całodobowej rejestracji ciśnienia tętniczego metodą ABPM, elektronicznego pomiaru składu ciała z uwzględnieniem tkanki tłuszczowej trzewnej (brzusznej) i masy mięśniowej. Prowadzone jest także stałe wypożyczanie 30 nowoczesnych pomp insulinowych, przeznaczonych dla kobiet z cukrzycą typu 1 planujących ciążę lub będących w ciąży. Kobiety ciężarne chore na cukrzycę prowadzone są w stałej współpracy z Kliniką Medycyny Matczyno-Płodowej i Ginekologii mieszczącej się również w SPSK1 w Policach.

Klinika pełni ponadto stały internistyczny dyżur dla powiatu polickiego liczącego 60 tys. mieszkańców.

Przy Klinice działają dwie poradnie  – Poradnia Diabetologiczna, Poradnia Gastroenterologiczna.

Od 2020 r w Klinice wykonywane są procedury w ramach integralnej części gastroenterologicznej.

Zakres działalności obejmuje m.in.:

* diagnostykę i leczenie chorób przewodu pokarmowego ze szczególnym uwzględnieniem:
  • nowotworów przełyku, żołądka, jelita cienkiego, jelita grubego, wątroby i trzustki- rozpoznawanie zmian wczesnych, określanie stopnia zaawansowania
  • chorób zapalnych jelit ( w tym wrzodziejącego zapalenia jelita grubego, choroby Crohna)

Zespół lekarzy gastroenterologów posiada bardzo duże doświadczenie w leczeniu lekami biologicznymi chorób z zakresu nieswoistych chorób zapalnych jelit.

• innych chorób przełyku, żołądka, jelita cienkiego i grubego,wątroby i trzustki
* badania i zabiegi ambulatoryjne:

gastroskopie, kolonoskopie,polipektomie (z możliwością sedoanalgezji anestezjologicznej)

* zabiegi szpitalne:
  • polipektomie dużych polipów
  • mukozektomie endoskopowe
  • dyssekcje endoskopowe
  • endoskopowe hamowanie krwawień z przewodu pokarmowego- górnego i dolnego odcinka przewodu pokarmowego
  • zakładanie PEG - przezskórnej endoskopowej gastrostomii
  • poszerzanie przełyku, jelit z zakładaniem protez do światła przewodu pokarmowego
  • zakładanie balonów bariatrycznych
  • echoendoskopie diagnostyczne (EUS)
  • biopsje pod kontrola EUS
  • usg jamy brzusznej, w tym:
    • badania diagnostyczne z użyciem Power Doppler oraz oceny mikroprzepływów
    • biopsje aspiracyjne cienkoigłowe zmian ogniskowych pod kontrolą usg-BAC
    • biopsje aspiracyjne gruboigłowe zmian ogniskowych - BAG (współpracujemy z ośrodkami
    • hepatologicznymi, dla których wykonujemy w/w badania) pod kontrola usg
    • drenaże zbiorników płynowych pod kontrolą usg
    • elastografie – ocena zwłóknienia/ marskości wątroby
* konsultacje w Poradni Gastroenterologicznej

Pacjenci ze schorzeniami gastroenterologicznymi znajdują się pod stałą ,kompleksową opieką zespołu zarówno w ramach leczenia szpitalnego, jak i ambulatoryjnego obejmującą diagnostykę, leczenie i kontrolę.

Każdy pacjent ma szczegółowo opracowany indywidualny plan diagnostyki i leczenia.

Współpracujemy aktywnie z licznymi ośrodkami gastrologicznymi oraz chirurgicznymi posiadającymi doświadczenie w leczeniu w/w chorób w celu ustalenia optymalnego leczenia pacjentów.