Kl. Chirurgii Plastycznej, Endokrynologicznej i Ogólnej

Kierujący Kliniką: prof. dr hab. n. med. Piotr Prowans

Pielęgniarka Koordynująca: Ewa Żyngiel

Działalność usługowa

W zakresie chirurgii plastycznej wykonywane są operacje rekonstrukcyjne powłok ciała po uszkodzeniach spowodowanych urazami, oparzeniami, wadami wrodzonymi, resekcjami nowotworowymi. Operacje te są finansowane przez Narodowy Fundusz Zdrowia. Celem prowadzonego leczenia jest powrót do zdrowia lub ograniczenie powstałego kalectwa i umożliwienie chorym powrotu do pracy oraz życia w rodzinie i w społeczeństwie.

W operacjach wykorzystuje się nowoczesne techniki rekonstrukcji włącznie z technikami mikrochirurgicznymi. Chorzy kwalifikowani do leczenia rekonstrukcyjnego przechodzą szczegółowe badania naczyniowe operowanych okolic ciała w celu wyboru optymalnej techniki operacyjnej a także badania układu krążenia przygotowujące do długich, często kilkunastogodzinnych operacji.

Do zadań priorytetowych Kliniki należą:

• Leczenie nowotworów skóry, ze szczególnym uwzględnieniem okolic twarzy
  • Operacje odtwórcze skóry, tkanek miękkich i układu kostnego wymagające plastyk miejscowych, przeszczepów skóry lub płatów tkankowych
  • Rekonstrukcje nerwów, leczenie operacyjne porażenia nerwu twarzowego
  • Leczenie operacyjne skrzywień przegrody nosowej
  • Operacje odtwórcze piersi po amputacjach z powodu nowotworu oraz u chorych z wadami wrodzonymi
  • Rekonstrukcje powłok brzusznych u pacjentów z przepuklinami pooperacyjnymi

W zakresie chirurgii endokrynologicznej wykonywane są operacje gruczołu tarczowego ze szczególnym uwzględnieniem nowotworów tarczycy oraz przytarczyc. Dla identyfikacji nadczynnych przytarczyc posługujemy się technikami radioizotopowymi współpracując z Zakładem Medycyny Nuklearnej PUM. Zabiegi z zakresu chirurgii gruczołu tarczowego wykonujemy przy użyciu neuromonitoringu.

W zakresie chirurgii ogólnej wykonujemy operacje brzuszne planowe jak i w ramach ostrego dyżuru z pełnym wykorzystaniem chirurgii laparoskopowej.