Powiatowy program przeciwdziałania nadwadze i otyłości wśród dzieci w wieku 8 lat uczęszczających do szkół podstawowych w Powiecie Polickim

Zrzut ekranu 2023 10 18 230538

Samodzielny Publiczny Szpital Kliniczny Nr 1 im. prof. Tadeusza Sokołowskiego Pomorskiego Uniwersytetu Medycznego w Szczecinie przy ul. Unii Lubelskiej 1 rozpoczyna realizację „Powiatowego programu przeciwdziałania nadwadze i otyłości wśród dzieci w wieku 8 lat uczęszczających do szkół podstawowych w Powiecie Polickim” w latach 2023 - 2024.

Program jest współfinansowany ze środków publicznych w wysokości 253 000,00 zł otrzymanych od Powiatu Polickiego w formie dotacji celowej.

Głównym celem programu jest poprawa stanu zdrowia dzieci z Powiatu Polickiego poprzez przeprowadzenie kompleksowej interwencji edukacyjno-zdrowotnej u dzieci z nadwagą i otyłością oraz stworzenie w środowisku szkolnym warunków sprzyjających właściwym nawykom żywieniowym oraz aktywności fizycznej, jako elementów utrzymania i poprawy zdrowia.

Projekt realizowany będzie w dwóch etapach:

• I etap programu – badania przesiewowe,
  • II etap programu – interwencje specjalistyczne.

Badania przesiewowe

Badania przeprowadzane będą przez profesjonalny zespół pielęgniarski w bezpieczny
i przyjazny dla uczestnika sposób. Zakres badań przesiewowych jest znacznie szerszy niż tzw. bilansu szkolnego. Nastawione są przede wszystkim na wykrywanie czynników ryzyka chorób cywilizacyjnych.

Badania obejmują ocenę:

• pomiaru wysokości i masy ciała pacjenta,
  • pomiaru ciśnienia tętniczego,
  • badania postawy ciała,
  • sprawności krążeniowo-oddechowej.

Miejsce realizacji programu obejmuje szkoły podstawowe z terenu Powiatu Polickiego, dla których organem prowadzącym są odpowiednie Gmina Dobra, Gmina Kołbaskowo, Gmina Nowe Warpno i Powiat Policki. Udział w programie jest dobrowolny.

Interwencje specjalistyczne

Przeprowadzenie kompleksowej, interdyscyplinarnej interwencji behawioralnej w populacji dzieci zakwalifikowanych na podstawie wyników badań przesiewowych. Udział w interwencjach przewidziany jest zarówno dla dzieci jak i rodziców/opiekunów. Interwencje przeprowadzane będą przez zespół specjalistów (lekarz, dietetyk, psycholog, specjalista aktywności ruchowej), posiadających doświadczenie w pracy z dziećmi i młodzieżą oraz posiadających wiedzę w zakresie czynników ryzyka rozwoju chorób cywilizacyjnych. Specjaliści szczegółowo dokonają pomiarów antropometrycznych oraz pomiarów składu ciała, zlecą wykonanie badań diagnostycznych i laboratoryjnych oraz przeprowadzą porady edukacyjne dotyczące zachowań żywieniowych, aktywności fizycznej i podpowiedzą jak wzmocnić nastawienie rodziców i dzieci do nowego stylu życia. w razie potrzeby dzieci zostaną skierowane do dalszej opieki w poradni specjalistycznej.

Interwencje zostaną przeprowadzone w specjalistycznych gabinetach lekarskich zlokalizowanych w Przychodni dla Dzieci i Młodzieży w SPSK1 w Szczecinie.

Osoba do kontaktu:

dr Dominika Raducha tel. 508 354 880