Tytuł projektu: Telemedycznie Zintegrowane Polsko-Niemieckie Centrum Onkologii Dziecięcej w Euroregionie Pomerania 2.0 - zastosowanie i zbadanie innowacyjnych technologii
Projekt jest współfinansowany ze środków Programu Współpracy Interreg VIA Mecklemburgia Pomorze Przednie/Brandenburgia/Polska 2021-2027 w Euroregionie Pomerania, w ramach Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego (EFRR)
Oś priorytetowa: Aktywizacja transgranicznych potencjałów innowacyjności
Cel: Badania i innowacje
Beneficjent: Uniwersytecki Szpital Kliniczny nr 1 im. prof. Tadeusza Sokołowskiego PUM w Szczecinie
Wartość projektu: 2 591 981,96 EUR
Środki dla USK1: 1 422 780,00 EUR (wkład własny 84 556,00 EUR)
Okres realizacji: 01.04.2024 – 31.03.2027
W 2019 r. zawiązała się współpraca o nazwie „Temicare” łącząca ośrodki w Greifswaldzie, Szczecinie i Krakowie, tak aby pomagać chorym na raka dzieciom poprzez wspólne telemedyczne konsultacje i transgraniczną dydaktykę.
Ponieważ zrozumienie i zaufanie mają duże znaczenie dla współdziałania dzieci w procesie leczenia, należy umożliwić im głębsze i adekwatne dla adresatów zrozumienie własnej choroby i idealnej ścieżki leczenia. Dlatego projekt Temicare 2.0 korzysta z innowacyjnych technologii.
Za pomocą okularów Virtual-Reality-(VR) pacjenci będą mogli interaktywnie, np. w oparciu o ruchome modele 3D, pojąć indywidualną chorobę w przystępny sposób. Różnorodne możliwości interakcji tworzą pomimo fizycznego dystansu do lekarzy/lekarek osobistą sytuację, która wzmacnia relację zaufania. Zwłaszcza z myślą o młodzieży wykorzystanie gry (gamifikacja) ma wyeliminować wewnętrzne bariery i ułatwić zrozumienie własnej choroby.
Dodatkowo opracowany zostanie system sterowany Sztuczną Inteligencją, który indywidualnie udzieli pacjentom odpowiedzi na wszystkie tematy z zakresu onkologii pediatrycznej oraz opierając się na wprowadzonych danych podstawowych w języku adekwatnym do wieku dzieci poda informacje zgodnie z aktualnym stanem wiedzy. Wesprze to proces budowania zrozumienia choroby u rodzin.
Współpraca w zakresie medycyny nuklearnej dysponuje w układzie transgranicznym bardzo dobrymi opcjami diagnostyki i terapii. W procesie analizy obrazów diagnostycznych UMG posługuje się oprogramowaniem, którego komponenty wykorzystują SI. Również w ośrodku w Szczecinie mają zostać uruchomione stanowiska z takim oprogramowaniem, co umożliwi wymianę kliniczną i ujednolici standardy.
Personel medyczny oraz studenci będą mogli zostać przeszkoleni w zastosowaniu technologii VR i SI w ramach akademii letniej. Za pomocą okularów VR przekazywane będą treści dydaktyczne, na które zapotrzebowanie zostało stwierdzone w ramach ewaluacji poprzedniego projektu (specjalistyczny j. angielski, wsparcie psychospołeczne).
Dodatkowo zostanie stworzona Anglojęzyczna aplikacja do nauki w oparciu o ok. 200 pytań wielokrotnego wyboru (multiplechoice) do pogłębienia i weryfikacji wiedzy i będzie dostępna także dla osób trzecich (przyszli lekarze specjaliści w innych klinikach).
Prowadzone będą szkolenia z wykorzystaniem skanera histopatologicznego zakupionego przez USK1 oraz stworzona będzie baza danych materiałów histopatologicznych.
(Aktualizacja: 13.06.2024)