O nas
Kierownik Zakładu: prof. dr hab. n. med. Bożena Birkenfeld
Pielęgniarka Koordynująca: Ewa Maciejewska
W ZMN USK 1 PUM wykonujemy różnego typu scyntygrafie u dorosłych i u dzieci oraz terapie radioizotopowe.
Badania scyntygraficzne wykonywane są przy użyciu najnowszego typu aparatury jakim jest urządzenie SPECT/CT, przez zespół doskonale przygotowanych, także w ośrodkach zagranicznych, lekarzy i innych specjalistów.
Bezpieczeństwo badań z zakresu medycyny nuklearnej
Zapraszamy do Zakładu Medycyny Nuklearnej SPSK1 PUM, gdzie doświadczeni lekarze, pielęgniarki i technicy z chęcią odpowiedzą na pytania i wyjaśnią każdy krok procedury badania. O bezpieczeństwo pacjentów dba także doświadczony zespół fizyków i specjalistów ds. ochrony radiologicznej, którzy regularnie kontrolują aparaturę medyczną i zapewniają procedury standaryzacji, kalibracji oraz QA/QC, a także specjalistka w dziedzinie radiofarmacji dbająca o najwyższą jakość przygotowywanych radiofarmacuetyków. Informacji o terminach badań i sposobie przygotowania się do nich udzielają nasze panie rejestratorki. Wszyscy członkowie zespołu stale podnoszą swoje kwalifikacje, aby zapewnić pacjentom opiekę na najwyższym poziomie.
Na wyposażeniu zakładu posiadamy m. in: dwie gammakamery SPECT/CT, gammakamerę dedykowaną do badań serc MyoSPECT oraz gammakamerę o małym polu widzenia (tzw. Tarczycowa).
Gammakamera SPECT/CT |
|
---|---|
Gammakamera SPECT/CT |
|
Gammakamera |
Druki skierowania do zakładu i zgoda pacjenta na badanie (ZIP)
Dysponujemy aparaturą pozwalającą na:
- Wykonywanie badań scyntygraficznych w wersji planarnej, tomograficznej, (SPECT/CT) badań całego ciała i dynamicznych, w tym: badania kośćca w celu oceny przerzutów, badania serca w kierunku choroby wieńcowej, badania u dzieci z infekcjami w drogach moczowych, badania mózgu, badania guzów neuroendokrynnych, DaTSCAN
- Kompleksową diagnostykę i terapię chorób tarczycy: scyntygrafię, USG, biopsję cienkoigłową tarczycy, oznaczenia hormonalne
- Leczenie jodem I-131 nadczynności tarczycy oraz wola obojętnego
- Leczenie wysięków dostawowych – radiosynowektomia
- Leczenie paliatywne bólu w przebiegu przerzutów do kośćca z zastosowaniem Strontu-89 (Sr-89), Samaru-153 (Sm-153), Radu-223 (Ra-223).
Ulotka dla pacjentów leczonych jodem J-131 (ZIP)
Ulotka dla pacjentów leczonych radiosynowektomia (PDF)
Ulotka dla pacjentów leczonych STRONTEM-89, SAMAREM-153, RADEM-223 (PDF)
Nasze badania oraz leczenie, są bezpieczne i nieinwazyjne. Wykonujemy je u dorosłych i u dzieci. W badaniach diagnostycznych ilości podawanych radiofarmaceutyków są tak małe, że narażenie pacjenta na promieniowanie jonizujące jest bardzo niewielkie. Wyniki badania natomiast dostarczają niezwykle istotnych informacji dotyczących funkcji narządów i układów, w wielu przypadkach wręcz niemożliwych do uzyskania innymi metodami. Również terapie radioizotopowe są bardzo skuteczne i bezpieczne, w większości przypadków przeprowadzane ambulatoryjnie.
Kontakt
Rejestracja
tel.: 91 425-3444
Szczecin, ul. Unii Lubelskiej 1, budynek CDiLN, pok. RIZ14
Sekretariat Zakładu
tel./fax: 91 425-3443
Szczecin, ul. Unii Lubelskiej 1, na terenie Zakładu, pok. RIZ11
Przykładowe badania z zakresu MN
Scyntygrafia kośćca
Scyntygrafia kośćca umożliwia wczesne wykrycie i monitorowanie przebiegu chorób związanych z kośćmi. Dużą zaletą tego badania jest jego wysoka czułość oraz możliwość zobrazowania całego ciała podczas jednej sesji. Najczęściej stosuje się do oceny procesów wywołanych przez nowotwory, takich jak przerzuty do kości. Istnieje również wiele nieonkologicznych wskazań jak ocena obluzowania protez stawowych, ocena aktywności metabolicznej zmian zobrazowanych w tomografii komputerowej bądź rezonansie o nieznanych charakterze, ocena złamań przeciążeniowych, zmian zwyrodnieniowych oraz dla wyjaśnienia przyczyny bólów kostnych.
Anterior | Posterior |
---|---|
Scyntygrafia perfuzyjna płuc
Scyntygrafia perfuzyjna płuc to badanie medycyny nuklearnej, które pozwala na zobrazowanie krążenia krwi w płucach za pomocą radioizotopów. Wskazaniami do wykonania scyntygrafii perfuzji płuc są przede wszystkim ocena zatorowości płucnej, a także monitorowanie skuteczności jej leczenia.
Scyntygrafia nerek
Scyntygrafia nerek to badanie medycyny nuklearnej pozwalające na zobrazowanie funkcji miąższu nerek. Dużą zaletą tych badań jest możliwość określenia rozdzielczej funkcji każdej z nerek. Są dwa rodzaje scyntygrafii nerek: scyntygrafia dynamiczna i scyntygrafia statyczna.
Wskazaniami do scyntygrafii dynamicznej nerek są ocena funkcji nerek u pacjentów z zaburzeniami odpływu nerek (np. wodonercze), zapalenia dróg moczowych, monitorowanie efektów terapii oraz pomoc w wyborze odpowiedniego leczenia.
Wskazaniami do scyntygrafii statycznej nerek jest przede wszystkim ocena obecności blizn u pacjentów, głównie dzieci, po przebytym ostrym odmiedniczkowym zapaleniu nerek.
Scyntygrafia statyczna nerek |
---|
Scyntygrafia mózgu - DaTSCAN
DaTSCAN to jest specjalistyczne badanie medycyny nuklearnej, które pozwala na zobrazowanie dopaminergicznego układu nerwowego w mózgu. Jest to badanie diagnostyczne, które ma zastosowanie w rozpoznawaniu chorób neurodegeneracyjnych, takich jak choroba Parkinsona i pochodne choroby Parkinsona. Wskazaniem do wykonania badania DaTSCAN jest przede wszystkim: podejrzenie choroby Parkinsona, pomoc w odróżnieniu choroby Parkinsona od innych chorób o podobnym obrazie klinicznym.
Scyntygrafia perfuzyjna mózgu
Scyntygrafia perfuzyjna mózgu to badanie medycyny nuklearnej, które pozwala na zobrazowanie krążenia krwi w istocie szarej mózgu. Wskazaniami do wykonania scyntygrafii perfuzyjnej mózgu z 99mTc-HMPAO są przede wszystkim: pomoc w diagnozie zaburzeń neurologicznych, takich jak zaburzenia pamięci, zaburzenia neurodegeneracyjne, demencja, monitorowanie skuteczności leczenia chorób z zajęciem ośrodkowego układu nerwowego, ocena śmierci mózgu, zaburzenia w przebiegu chorób reumatologicznych.
Scyntygrafia guzów neuroendokrynnych
Scyntygrafia guzów neuroendokrynnych to badanie medycyny nuklearnej pozwalające na zobrazowanie guzów neuroendokrynnych z wykorzystaniem znakowanych analogów somatostatyny. Wskazaniem do tego badania jest podejrzenie guza neuroendokrynnego oraz ocena rozległości i stopnia zaawansowania choroby, a także kwalifikacja do leczenia z zimnymi bądź gorącymi analogami somatostatyny i ocena skuteczności terapii.
Wykorzystując analogi somatostatyny można zobrazować między innymi guzy neuroendokrynne w obrębie płuc, przewodu pokarmowego, trzustki.
Scyntygrafia z MIBG
Wykorzystując analog noradrenaliny można zobrazować guzy wytwarzające katecholaminy, takie jak guz chromochłonny, paraganglioma oraz neuroblastoma. Jest to specjalistyczne badanie mające zastosowanie u dzieci i dorosłych pacjentów.
Scyntygrafia perfuzyjna serca
Scyntygrafia perfuzyjna serca jest nieinwazyjną metodą oceny ukrwienia mięśnia sercowego. Ma zastosowanie u pacjentów z podejrzeniem lub już rozpoznaną choroba wieńcową. Badanie wykonuje się po podaniu dożylnym radiofarmaceutyku, który jest wychwytywany przez mięsień sercowy proporcjonalnie do przepływu krwi. Miejsca osłabionego gromadzenia mogą świadczyć o niedokrwieniu mięśnia sercowego. Umożliwia to wyciąganie wniosków o zaawansowaniu choroby naczyń wieńcowych i/lub uszkodzeniu komórek mięśnia sercowego.
Jesteśmy w posiadaniu, jako jeden z niewielu ośrodków w kraju, najnowocześniejszej gamma kamery kardiologicznej MyoSPECT z detektorami CZT. Dzięki temu możliwa jest bardzo dokładna diagnostyka z użyciem niewielkiej aktywności radiofarmaceutyku oraz z krótkim czasem badania.
MyoSPECT to technologiczny krok naprzód. Dzięki rewolucyjnej konstrukcji półprzewodnikowej, zoptymalizowanej do badań serca uzyskuje się szybką rejestrację badania przy bardzo dobrej jakości obrazów serca. System MyoSPECT oferuje zestaw nowych możliwości wykraczających poza te oferowane przez konwencjonalne skanery SPECT i umożliwia wykonywania nowych procedur w nieinwazyjnym obrazowaniu serca.
Gammakamera CZT dedykowana |
---|
Jak przygotować się do badania perfuzyjnego serca?
- Pacjent zgłasza się na badanie ze skierowaniem z Poradni Specjalistycznej.
- Prosimy dołączyć dokumentację dotyczącą choroby układu krążenia, kart informacyjnych z pobytu w szpitalu.
- Prosimy przynieść ze sobą 1,5 litra wody oraz tłusty posiłek (przykładowo bułka z masłem lub jajko na twardo lub ser żółty lub serek typu „Danio”) - do wypicia i zjedzenia po dożylnym podaniu radiofarmaceutyku.
- W dniu badania pacjent musi być na czczo, jeżeli choruje na cukrzycę powinien zażyć leki (insulinę bądź inne diabetologiczne) i zjeść lekki posiłek na 2-3 godziny przed badaniem, a także zabrać ze sobą glukometr.
- Jeśli jest to możliwe w porozumieniu z lekarzem kierującym należy odstawić b-blokery, blokery kanału wapniowego oraz nitraty na 24-48 godz. w dniu badania należy zażyć inne przyjmowane regularnie leki.
- 12 godzin przed badaniem pacjent powinien wstrzymać się od picia napojów: kawa, herbata, cola i posiłku zawierającego czekoladę.
Jak wykonuje się badanie scyntygraficzne serca?
- Badanie składa się z części spoczynkowej i obciążeniowej
- W dniu badania spoczynkowego po dożylnym podaniu radiofarmaceutyku pacjent zjada tłusty posiłek, wypija wodę i po około 60 minutach wykonywane jest obrazowanie serca, które trwa około 10 minut.
- W dniu badania obciążeniowego pacjent w trakcie próby obciążeniowej (na rowerze stacjonarnym lub farmakologicznej) na szczycie wysiłku otrzymuje dożylnie radiofarmaceutyk, następnie zjada tłusty posiłek, wypija wodę i po około 30 minutach wykonywane jest obrazowanie serca, które trwa około 10 minut.
- Badanie wykonywane jest w pozycji leżącej na plecach i w razie potrzeby w pozycji leżącej na brzuchu
Badania scyntygraficzne w chorobach przytarczyc
W 1 milionowej populacji możemy spodziewać się 200-500 osób chorych na nadczynność przytarczyc. z reguły przyczyną tej choroby jest pojedynczy gruczolak (około 85%) lub rozrost wielogruczołowy (około15%). Raki przytarczyc są bardzo rzadkie. Leczenie operacyjne jest główną metodą leczenia tej choroby.
Najważniejsza jest lokalizacja gruczolaka/gruczolaków wydzielających hormon przytarczyc (parathormon).
Do tego służy znacznik 99mTc-MIBI wykazujący zwiększoną aktywność mitochondrialną typową dla nadczynnej tkanki przytarczyc. Badanie wykonywane jest po dożylnym podaniu tego znacznika metoda dwufazową z wymaganym godzinnym odstępem pomiędzy scyntygramami.
Ilustracja umieszczona poniżej wskazuje utrzymujące się zaleganie znacznika w gruczolaku przytarczycy po stronie lewej (strzałka) po upływie godziny.
Aktualnie, poza tradycyjnym obrazowaniem, wykonujemy badania SPECT/CT, które łączy obraz uzyskany w niskodawkowej tomografii komputerowej z tomografią izotopową.
Ta technika znacznie zwiększa możliwości trafnej lokalizacji patologii przytarczycy, która może być zlokalizowana również w obrębie śródpiersia.
Pracownia Badań Przesiewowych
Badania przesiewowe w kierunku SMA
W Pracowni Badań Przesiewowych Zakładu Medycyny Nuklearnej USK Nr 1 PUM
w Szczecinie od 16 sierpnia 2021 r. wykonywane są badania
w kierunku rdzeniowego zaniku mięśni (SMA).
Badaniami przesiewowymi w kierunku SMA są objęte wszystkie noworodki urodzone
w województwie zachodniopomorskim.
-
Kiedy i jak przeprowadza się badania przesiewowe?
Badanie przesiewowe noworodka przeprowadza się w 3-4 dobie życia dziecka. Polega ono na pobraniu krwi z piętki dziecka na specjalną bibułę – pobranie ma miejsce na oddziale noworodkowym. Po wyschnięciu krwi bibuła jest przesyłana do Pracowni Badań Przesiewowych i Hormonalnych USK nr 1 w Szczecinie (zdjęcie 1) oraz Zakładu Badań Przesiewowych Instytutu Matki i Dziecka w Warszawie.
Zdjęcie 1. Badań Przesiewowych Zakładu Medycyny Nuklearnej USK nr 1 PUM w Szczecinie.
W Pracowni Badań Przesiewowych Zakładu Medycyny Nuklearnej USK nr 1 PUM w Szczecinie, od 16 sierpnia 2021 r. wykonywane są badania w kierunku SMA oraz, tak jak dotychczas, oznaczenia w kierunku wrodzonego przerostu nadnerczy, wrodzonej niedoczynności tarczycy deficytu biotynidazy i mukowiscydozy.
Badanie przesiewowe noworodków w kierunku SMA to badanie genetyczne.
Pamiętaj!
Konieczna jest pisemna zgoda matki (opiekuna prawnego dziecka) na przeprowadzenie badań molekularnych (dotyczy badania w kierunku SMA).
Zgodę wyraża się składając podpis na odwrocie bibuły przesiewowej (zdjęcie 2).
Zdjęcie 2. Bibuła przesiewowa (rewers)
-
Kto otrzymuje wynik badania przesiewowego?
Tak jak dotychczas wyniki badań przesiewowych nie będą wysłane do rodziców.
Jeżeli w terminie do 2 tygodni od pobrania rodzice nie otrzymają informacji z laboratorium
przesiewowego, oznacza to negatywny wynik badania SMA.
Należy więc przyjąć zasadę, że brak wiadomości to dobra wiadomość.
-
Czy test zapewnia wykrycie choroby u wszystkich badanych?
Badania przesiewowe nie mogą zagwarantować 100% wykrywalności chorób objętych diagnostyką.