Ruszyły szczepienia przeciwko COVID-19

29 grudnia 2020 r. Samodzielny Publiczny Szpital Kliniczny nr 1 w Szczecinie otrzymał pierwszą partię 15 fiolek szczepionek firmy Pfizer przeciw COVID-19. Tym samym w dniu dzisiejszym rozpoczęły się szczepienia przeciw tej chorobie w naszym Szpitalu.

Otrzymane dawki pozwolą zaszczepić 75 osób w ciągu najbliższych dni. Szczepienia odbędą się w Klinice Otolaryngologii i Onkologii Otolaryngologicznej, gdzie przygotowano gabinet szczepień z miejscami obserwacyjnymi, gdyż mogą wystąpić reakcje alergiczne, wstrząs anafilaktyczny, jak w przypadku wielu innych szczepionek, stąd konieczność obserwacji osób bezpośrednio po szczepieniu.

Kilka minut po godz. 11 rozpoczęto szczepienia. Jako pierwszy został zaszczepiony Lekarz Naczelny Szpitala - Prof. dr hab. n. med. Mieczysław Walczak. Przed szczepieniem został zbadany, wypełnił kwestionariusz z pytaniami dotyczącymi m.in. stan zdrowia, samopoczucia i kontaktu z osobami zakażonymi. Przed szczepieniem nie jest wymagane wykonanie testu na COVID-19.

W dniu dzisiejszym zaszczepiono 25 osób personelu medycznego. Wszystkie osoby dobrze zniosły szczepienie.

Planujemy zaszczepić w ciągu najbliższych 2 tygodni wszystkich pracowników, którzy się zgłosili, czyli ponad 1500 osób. Jutro kolejny dzień szczepień.

Dr n. med. Joanna Woźnicka

Rzecznik Szpitala