Pilotaż kompleksowej opieki psychiatrycznej

W dniu 18.04.2024 pomiędzy Uniwersyteckim Szpitalem Klinicznym nr 1 PUM a 109 Szpitalem Wojskowym z Przychodnią zawarta została umowa o współpracy w zakresie sprawowania kompleksowej opieki psychiatrycznej w ramach programu pilotażowego Ministra Zdrowia w Centrach Zdrowia Psychicznego (CZP).

Celem pilotażu jest zapewnienie osobom z zaburzeniami psychicznymi kompleksowej, wielostronnej i powszechnie dostępnej opieki zdrowotnej oraz innych form opieki i pomocy niezbędnych do życia w środowisku rodzinnym i społecznym.

Opieka może obejmować wizyty w poradni, pobyt na oddziale dziennym lub całodobowym, wsparcie zespołu leczenia środowiskowego, który odwiedza pacjenta w domu, by pomagać jemu i jego rodzinie. Indywidualny plan leczenia opracowują specjaliści na podstawie kontaktu z osobą doświadczającą kryzysu psychicznego.

Centra Zdrowia Psychicznego dedykowane są dla osób powyżej 18 roku życia.

W ramach współpracy, wysoko wykwalifikowani specjaliści będą służyć pomocą w Poradniach Zdrowia Psychiatrycznego zlokalizowanych przy ulicy Broniewskiego 26 oraz Piotra Skargi 9/11, w Zespołach Leczenia Środowiskowego, w Oddziale Dziennym oraz w Oddziałach Całodobowych działających w strukturze USK nr 1 PUM.

Wspólnie będziemy dążyć, żeby realizowana opieka była kompleksowa i odpowiednio skoordynowana. Odpowiednio prowadzona terapia jest szansą na wyzdrowienie, rozumiane jako powrót osoby po kryzysie psychicznym do pełnego uczestnictwa w życiu rodzinnym, zawodowym i społecznym.

Do Państwa dyspozycji pozostaje już teraz Punkt Zgłoszeniowo-Koordynacyjny (PZK), gdzie specjaliści ustalą, jakiej formy pomocy wymagają zgłaszające się tam osoby oraz pomogą w zorganizowaniu dalszej opieki psychiatrycznej w możliwie najszybszym terminie.

Punkt Zgłoszeniowo-Koordynacyjny działa przy Klinice Psychiatrii USK nr 1 PUM w Szczecinie przy ul. Broniewskiego 26.

Kontakt do PZK:
tel. 91 351-1377 lub 91 351-1378 lub 507-118-219

Punkt jest czynny całodobowo.

WAŻNE!!! Pomoc doraźna w PZK dedykowana jest dla pacjentów z miasta Szczecin - (mieszkańcy spoza obszaru miasta uzyskają pomoc w tut. Izbie Przyjęć zlokalizowanej również przy ul. Broniewskiego 26).

Od osób zgłaszających się do PZK nie jest wymagane skierowanie.

Szczegóły dotyczące współpracy ośrodków wkrótce.