Nowa karetka w szpitalu

Kilka dni temu, w drugiej połowie listopada 2021 roku, do USK nr 1 PUM w Szczecinie dojechał długo oczekiwany ambulans ratunkowy, który skutecznie wesprze Szpitalny Oddział Ratunkowy i cały szpital w trosce o zdrowie i życie pacjentów. Starania o karetkę dla szpitala trwały długo, a bardzo kosztowny zakup stał się możliwy dzięki środkom własnym oraz dużemu wsparciu (dotacji) z Ministerstwa Zdrowia.

Karetka (ambulans typu B) jest nowoczesna i wyposażone we wszystkie instalacje i urządzenia umożliwiające przewóz pacjentów nawet w ciężkim stanie zdrowia. Oprócz specjalistycznej zabudowy medycznej znajduje się w niej centralna instalacja tlenowa, ogrzewany i klimatyzowany przedział transportowy, instalacje i specjalistyczne mocowania do szpitalnej aparatury medycznej, jak: respirator, defibrylator, pompy infuzyjne, ssak…

Wszystko, co potrzebne jest bo bezpiecznego transportu i ratowania życia pacjentów.

Jednym z podstawowych urządzeń w karetce są specjalistyczne nosze umożliwiające sprawny i komfortowy załadunek i transport praktycznie każdego pacjenta. Jest to pierwsza karetka w województwie zachodniopomorskim z elektro-hydraulicznym systemem załadunku (Stryker PowerPro XT). Zastosowane rozwiązanie jest bezpieczne i proste w obsłudze. Nie wymaga instalacji w pojeździe dodatkowych rozwiązań (tzw. windy, najazdów), posiada udźwig aż 318 kg. System załadunku bez problemu poradzi sobie ze znacznie większym obciążeniem - 395 kg (waga noszy 57 kg + akcesoria + pacjent).

Najważniejszą cechą zastosowanego rozwiązania jest jednak to, że wyprowadzenie, uniesienie, załadunek w pełni obciążonych noszy odbywa się przy minimalnym wysiłku fizycznym personelu medycznego. Wszystko odbywa się hydraulicznie,  dlatego zespół transportowy (ratowniczy) nie musi już dźwigać ogromnych ciężarów i  dbając o zdrowie innych, może także skuteczniej zadbać o własny kręgosłup.

Dla pacjentów bariatrycznych zainstalowano specjalne certyfikowane barierki umożliwiające szybkie (bez narzędzi) poszerzenie leża noszy o ponad 40%. Warto nadmienić, że same nosze, po instalacji dodatkowych adapterów, można również wykorzystać jako nośnik dla ECMO, inkubatora lub izolatora pacjenta wysoce zakaźnego.

Zastosowane w karetce rozwiązania (wraz z załadunkiem) spełniają wszystkie aktualne normy europejskie dla ambulansów systemowych PRM w tym normy dotyczące transportu pacjentów bariatrycznych.