Komunikat - wyjaśnienie apelu o darowizny

KOMUNIKAT!

Szanowni Państwo!

W nawiązaniu do licznych zapytań związanych z apelem o darowizny na rzecz Szpitala proszę przyjąć poniższe wyjaśnienia.

1. W ostatnim czasie do USK 1 PUM zwracali się lokalni przedsiębiorcy z ofertą pomocy z ich strony. Ponieważ najprostszą i najszybszą pomocą od tej grupy jest pomoc finansowa, stąd pismo z dnia 16.03.2020 podpisane przez Dyrektora Szpitala trafiło do nich. Należy podkreślić, że ta informacja miała trafić do instytucji oferujących pomoc a nie do tak szerokiego grona odbiorców.

2. USK 1 PUM na chwilę obecną stanowi zabezpieczenie potrzeb zdrowotnych mieszkańców nie objętych zakażeniem COVID-19. Jednocześnie Szpital przygotowuje się do sytuacji epidemiologicznej, w której będzie musiał przyjmować pacjentów z podejrzeniem koronawirusa. Już w tej chwili Szpital został wytypowany, jako ośrodek mający zajmować się pacjentami urazowymi (nie mylić z urazem) oraz pacjentami z chorobami psychicznymi  z podejrzeniem zakażenia COVID-19. w ramach tych przygotowań Szpital otrzymał od Zachodniopomorskiego Urzędu Wojewódzkiego za pośrednictwem Urzędu Marszałkowskiego Województwa Zachodniopomorskiego kwotę 912 500 tys. zł na refundację kosztów związanych z zakupem niezbędnego wyposażenia. w dalszej kolejności Szpital zwrócił się do Zachodniopomorskiego Urzędu Wojewódzkiego z wnioskiem na sfinansowanie dalszych zakupów na środki ochrony indywidualnej, materiały jednorazowego i wielorazowego użytku oraz wysokospecjalistyczny sprzęt medyczny na łączną szacunkową kwotę 6 881 235 zł. z tej kwoty obecnie jesteśmy w trakcie realizacji zakupu kolejnych 8 respiratorów oraz urządzenia do pozaustrojowego wspomagania funkcji narządów, które pozwala na jakiś czas zastąpić pracę płuc (ECMO). Równocześnie, pragniemy podkreślić, iż na chwilę obecną, na dzień kiedy przyjmujemy póki co pacjentów z podejrzeniem zakażenia wirusem COVID-19, środków ochrony osobistej Szpital posiada w wystarczającej ilości.

3. W chwili obecnej Szpital posiada 89 respiratorów, ale są one aktualnie wykorzystywane – na dzień dzisiejszy leczymy blisko 500 pacjentów. Odnosząc się do apelu Dyrektora chcemy zaznaczyć, że każdy gest ludzi dobrej woli, którzy nawet skromnymi datkami chcą okazać pomoc pracownikom Szpitala i potencjalnym pacjentom przyjmiemy z głęboką wdzięcznością. Zebrane dotychczas środki przeznaczymy na działania związane z leczeniem pacjentów zakażonych COVID-19.

Jeszcze raz serdecznie Dziękujemy wszystkim za liczne słowa wsparcia

oraz okazywane w różnej formie gesty pomocy.

Dyrektor USK 1 PUM