INTERREG IV A/INTERREG VA

W dniu 30 września 2015 roku, który był dniem oficjalnego uruchomienia programu INTERREG VA, odbyło się prestiżowe spotkanie władz PUM i USK nr1 PUM z władzami Urzędu Marszałkowskiego oraz przedstawicielami Unii Europejskiej, w tym z panem dr Walterem Deffaa, dyrektorem generalnym polityki regionalnej i miejskiej Komisji Europejskiej.

Spotkanie poświęcone było omówieniu zasad oraz efektów współpracy polsko-niemieckiej w ramach realizacji przez PUM projektu:

Pomerania” regionem modelowym ds. współpracy terytorialnej w zakresie badań przesiewowych noworodków”.

Projekt prowadzony był w ramach programu INTERREGIVA i służył wczesnej identyfikacji dzieci z wybranymi wrodzonymi wadami metabolizmu i schorzeniami endokrynologicznymi.

Po wykładzie przygotowanym przez dr hab. Marię Giżewską oraz dr Theresę Winter z Ośrodka Badań Przesiewowych Kliniki Uniwersyteckiej w Greifswaldzie, goście zwiedzili Pracownię Badań Przesiewowych w Zakładzie Medycyny Nuklearnej, w której wykonywane są badania przesiewowe dla noworodków z całego regionu. Wizytę zakończono w Klinice Pediatrii, Endokrynologii, Diabetologii, Chorób Metabolicznych i Kardiologii Wieku Rozwojowego spotkaniem z dziećmi zdiagnozowanymi w ramach prowadzenia projektu oraz z ich rodzicami.